RABARBRASUPPE MED HVIT SJOKOLADEMOUSSE OG SØTE SMULER

Rabarbra er en frisk og leskende vårplante som passer utmerket til dessert. Prøv denne elegante rabarbrasuppen fra Louise Johansson, Sveriges første Mästerkock. Oppskriften kommer fra kokeboken Taste by Louise.
Foto: Ingvar Eriksson
INGREDIENSER
4 porsjoner
300 g rabarbrastilker
1 dl hvitvin
1,5 dl vann
0,5 dl strøsukker
0,5 vaniljestang, stang og frø
Maisenna
Smuldredeig
50 g smør, romtemperert
1 dl hvetemel
0,75 dl strøsukker
0,5 dl havregryn
0,75 dl grovhakkede mandler
Hvit sjokolademousse
150 g hvit sjokolade, hakket
3 eggeplommer
3 dl kremfløte, vispet
ev. jordbær til pynt
Vintips!
Moscato D’asti Tenuta Del Fant
SLIK GÅR DU FREM
Smelt den hvite sjokoladen i vannbad. Legg eggeplommene i en bolle og visp sjokoladen forsiktig inn i en tynn stråle. Rør inn en spiseskje fløte for å jevne ut temperaturen, ha deretter i resten av fløten, og sett blandingen kaldt.
Skjær rabarbraen i 2 cm store biter. Kok opp med vin, vann, strøsukker, vaniljestang og frø. La det småkoke i 5 minutter til rabarbraen er myk.
Sil bort rabarbrabitene, kok opp igjen og tykne med maisenna. La blandingen avkjøles og sett den i kjøleskap.
Sett ovnen på 200 grader. Bland alle ingrediensene til smuldredeigen for hånd, og fordel dem på en stekeplate med bakepapir. Stek i 10 minutter til den får en gyllen farge. Avkjøl.
Presentasjon
Hell ca. 1,5 dl suppe i en dyp tallerken eller i et glass. Legg en skje hvit sjokolademousse i suppen og strø over noen smuldredeigsbiter. Pynt eventuelt med friske jordbær og server med en gang.